Haberler

Bakış Açısı - Google I/O 2017 Konferansı

Google'ın yıllık geliştirici konferansı - Google I / O - geçtiğimiz hafta Mountain View, Kaliforniya’da yapıldı. Etkinlik, katılımcılara sunduğu performans ve hediyelerinin yanı sıra, basın ve yatırımcıları etkilemek için sunduğu inovatif vitriniyle biliniyor. Ancak etkinliğin bu yıl odak noktası inovasyonların kendisiydi.

Ayrıntılar ve Etkiler

Mobil: En büyüğü Android ağının aylık 2 milyar aktif cihazları aşması gibi olan büyük mobil duyurular vardı. Fakat bununla da bitmedi. Google, Gelecekteki 1 milyar tüketiciyi çevrimiçi hale getirmek için gelişmekte olan ülkeler göz önünde bulundurulduğunda basitleştirilmiş bir işletim sistemi olan Android Go'yu duyurdu. Android Go, en yeni Android beta sürümünü Android O’yu kullanarak pil ömrünü uzatan daha güvenli, daha hızlı bir sürüm kullanarak geliştirilmiştir. Geliştiriciler, Android'in şu anda kendi yazılım dili olan Kotlin'in bulunduğunun açıklanmasından dolayı çok mutlu oldu.

Bağlı Ev: Ortada olan bir gerçek var ki Google Home ​​başarılı olmakla kalmayıp pazarın liderliğini de üstlendi. Google Home, cihazınlarına telefonla arama özelliği getirerek  ABD ve Kanada’daki birini aramayı etkinleştirmekle kalmadı, TV'niz gibi bağlı bir ekranda sorgularınıza yanıtlar çıkartarak ve daha genel bir şekilde Go'yu daha proaktif hale getirerek, cihazınızı bağlı evinizin merkezi bir parçası haline getirme yönünde büyük adımlar attı - örneğin toplantınıza yetişebilmeniz için saat kaçta çıkmanız gerektiğini hatırlatmak gibi.

Görselleştirme: Google, Daydream vasıtasıyla çalışması için bir PC veya cep telefonu gerektirmeyen, bağımsız bir VR kulaklık seti için lansman yapmaya hazırlanıyor. HTC ve Lenovo ile lansman için ortaklık kurdular bile. Buna ek olarak yakında piyasaya sunulacak olan Google Lens çevrenizdeki görsel çevreyi anlamanız için o kadar iyi ki, tek yapmanız gereken kameranızı bir görüntüye yönlendirmek ve sonuçların hızlı bir şekilde yerleşmesini sağlamak. Bu proje Google'ın AI'daki yatırımından beslenmektedir.

AI: "O’na Sorular sorun. Bir şeyler yapmasını isteyin. Bu, kendi kişisel Google'ınız ve her zaman yardımcı olmaya hazır. "Google Asistan, iPhone'da bulunan ve bu yıl çok dilde yayınlanacak 100 milyondan fazla cihaz da halihazırda mevcut. Google ayrıca AI için araştırmalar, araçlar ve daha pek çok şey barındıracak bir platform oluşturdu. Bununla birlikte, bu alandaki potansiyel olarak en yenilikçi, bulut bilgi işlem AI üzerinde yoğunlaşan ve her saniyede 180 trilyonun üzerinde kayan işlemi gerçekleştirme kapasitesine sahip TPU (Tensor processing unit) çipidir.

Özet

Üçüncü Dalga burada ve tüketiciler ve pazarlamacılar için büyük bir şeyin eşiğindeyiz. Yaşamlarımızı güçlendirmemize, basitleştirmemize ve iyileştirmemize yardımcı olacak gelişmeler görüyoruz. Bu hızda gelişmeleri takip ediyor olmak ve geride kalmamak hayati önem taşıyor, bu yüzden sörf tahtanızı alıp Google'la dalgalarda gezinin.