Publikacje

Kina i reklama kinowa: podsumowanie 2017 i prognoza 2018

Kina i reklama kinowa: najważniejsze wydarzenia w 2017 roku, prognozy na 2018

Wydarzenie roku (w Polsce i na świecie)

Ostatni rok był kolejnym, który zanotował rekord frekwencji, przekraczając następną granicę. Wraz z rozwojem liczby kin w Polsce można powiedzieć, że powoli przyzwyczailiśmy się do bicia rekordów, traktując przy tym kino jak coraz to bardziej zasięgową formę rozrywki.

Sukces roku (w Polsce i na świecie)

Liczba polskich filmów w top10 Box Office dalej może robić spore wrażenie. Polacy nie tylko chętnie chodzą do kina, ale i nie stronią od rozrywki przy tytułach polskich twórców. Już dawno zapomnieliśmy o czasach, w których polski film był zazwyczaj ekranizacją lektury szkolnej, mając obecnie szansę na kontakt ze świetnymi rodzimymi produkcjami, odznaczającymi się różnorodnością oraz wysoką jakością.

Porażka / rozczarowanie roku (w Polsce i na świecie)

Można by śmiało powiedzieć, że poza delikatnymi rysami, które przebijają się przez kryształowy wizerunek medium (wysokie ceny biletów, długie breaki reklamowe, clutter), ciężko mówić o porażce czy rozczarowaniu w kontekście tego segmentu. Mnie osobiście smuci fakt, w jaki sposób młodsze pokolenie tłumaczy tak wysokie wyniki w Box Office polskich produkcji – poprzez utrudniony dostęp do pirackich kopii polskich filmów. Jednak popularność płatnych platform dostępu do treści pozwala patrzeć optymistycznie na przyszłość legalności dostępu do kultury.

Człowiek roku (w Polsce i na świecie)

Będę tutaj może kontrowersyjny, ale odcinając się od gustów i oceny treści Patryk Vega znalazł skuteczny patent na cykliczne przyciąganie przed srebrny ekran setki tysięcy Polaków, dając im rozrywkę, jakiej pożądają. Rok 2018 odpowie na pytanie czy trend ten uda mu się dalej utrzymać za pomocą hurtowej produkcji swoich kolejnych filmów.

Serwis / kampania / projekt roku (w Polsce i na świecie)

Ciężko wskazać jedną akcję, ale warto w tym miejscu wyróżnić wszystkich nowych reklamodawców w kinie.  Swoją obecnością na srebrnym ekranie skutecznie walczą z utartym stereotypem, że kino to tylko działania wizerunkowe, zarezerwowane dla największych graczy, jako dodatek do szerokiego media mixu.

Premiera, nowość roku (w Polsce i na świecie)

Botoks, to film, który nie tylko zanotował największą frekwencję, ale i wywołał największą dyskusję społeczną, która odbywała się na wielu płaszczyznach. Nie przypominam sobie, aby film kiedykolwiek wywołał zarówno tyle pozytywnych, jak i negatywnych emocji, które podzieliły się po równo.

Trend roku (w Polsce i na świecie)

Patrząc na nowo otwarte kina, nie sposób nie zauważyć, zwieszającego się z roku na rok zasięgu technicznego kin. Daje to szansę na spędzanie czasu z tą formą rozrywki w nowych i mniejszych miastach. To już nie tylko wielkie multipleksy w największych galeriach handlowych, ale często jednopoziomowe lokalizacje, w których bez trudu otwierają się nowoczesne, 2-3 salowe kina, zapewniające wysoką jakość dźwięku i wizji. Dzięki temu mamy także coraz to szersze możliwości dotarcia reklamowego, nie zawężając możliwości tylko do największych miast.  

Prognoza na 2018 rok

Jako, że każdy poprzedni rok owocował w rekord frekwencji pesymizmem było by zakładać, że następny rok będzie gorszy. Szczególnie po tym jak spojrzy się na zapowiadane na rok 2018 tytuły oraz wydarzenia sportowe, dające dodatkową szansę na wykorzystanie wielkiego ekranu do transmisji. Mam nadzieję, że tak wysokie liczby przekonają reklamodawców do traktowania kina w sposób pełni świadomy, zwiększając udział dedykowanych kopii, tworzonych specjalnie na potrzeby kina, które nie tylko pozwolą na wybicie się z clutteru, ale i zaintrygują widzów, dając im niepowtarzalną formę kontaktu z marką, zbliżoną do oglądania tak lubianych i cenionych trailerów.

Link do publikacji: http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/kina-i-reklama-kinowa-najwazniejsze-wydarzenia-w-2017-roku-prognozy-na-2018