29th June 2022

Nya framgångar för Discover the Originals – nominerad i World Media Awards

”Discover the Originals” för Visit Sweden fortsätter att imponera på tävlingsjurys runtom i världen. I ansedda World Media Awards är kampanjen nominerad i kategorin Travel & Tourism.

- Vi är glada att ha bidragit till att sätta Sverige på kartan igen och kampanjen är ett fantastiskt exempel på vad man kan åstadkomma när media och PR samarbetar för att förstärka effekten av ett kreativt budskap., säger Mikael Christenson, Chief Growth Officer på Mindshare Sverige.

Kampanjen har tidigare satt ljus på Sverige i Festival of Media Global Awards 2022 där det blev ett guld och två silver. I nyligen avgjorda ”reklam-VM” i Cannes blev det en av varje valör, och därmed den näst mest belönade svenska kampanjen i den prestigefyllda tävlingen.

Under kvällen den 8 september prisas vinnarna på Ham Yard Hotel i SoHo-distriktet i London.

World Media Awards, som arrangeras av The World Media Group, hyllar kreativiteten och effektiviteten hos plattformsoberoende, gränsöverskridande innehållsdriven reklam. Listan över vinnare av World Media Awards inkluderar många av världens ledande varumärken, och vinnande byråer drar nytta av utmärkelserna på WARC Media 100 Rankings.

Discover the Originals lanserades den 30 november 2021 med syfte att rikta strålkastarljuset mot, och bjuda in världen till, de fantastiska och många gånger oupptäckta pärlor som döljer sig bakom IKEA:s produktnamn. Kampanjen aktiverades genom mediebearbetning i ett flertal länder som följdes upp med digitala annonskampanjer och aktivering i sociala medier.

Läs mer på worldmediaawards.com
Till hela shortlisten för tävlingen

Mindshare Sweden
    Mindshare Sweden