Haberler

Mındshare Bakış Açısı - SXSW 2016

SXSW 2016

Her yılın Mart ayında, binlerce insan Austin, Teksas'taki, beş gün süresince ilgi çekici paneller, sunumlar, marka tanıtımları ve çok dahasını içeren son teknoloji ve dijital yaratıcılığın kalbi SXSW Interactive'e akın ediyor.  Pazarlamacılar için bu yılın özeti şöyle: 
İtibarın merkezindeki yeni kuşak: Pazarlamacıların odağı y kuşağından z kuşağına kayıyor. Bu teknoloji nesli iş gücüne katılmanın kıyısında fakat yine de x kuşağı ve y kuşağı mensubu ebeveynlerinin alım gücü üzerinde büyük bir etkisi mevcut.  Z kuşağı, öncüllerinden çok farklı. Onlara göre cinsiyetler arası farklılıklar bulunmuyor, sınıf ve etiket anlamsız.  Y kuşağına kıyasla YouTube'u iki kat daha fazla kullanıyor, internetten daha fazla alışveriş yapıyorlar, ve dikkat eşikleri %50 daha az. Onlara göre, medya ve iletişimde söz konusu olan tamamen hız, güvenilirlik ve gizlilik. 


Sanal Dünya: SXSW'de en çok odaklanılan konulardan bir tanesi sanal gerçeklikti. Sayısız panelin yanı sıra, Sanal Gerçeklik seti içermeyen marka sponsorlu bir lounge veya parti bulmak neredeyse imkansızdı.  Kabul ve benimsenmesine ilişkin önünde henüz engeller zorluklar bulunsa da, SXSW'deki bir çok kişi VR'ın hedef kitlesinin beklentilerinden dolayı iyimser. Örneğin: VR bisiklet sürüş tecrübesini ele alalım. Bunun üzerine egzersizler büyük oranda özveri ister. Fakat VR, işin bu ağrılı ve sıkıcı kısmını atlayıp başka bir dünyaya geçiş imkanı sunuyor.  Kullanıcılara empati yapmayı öğretmek için de iyi bir fırsat; kullanıcılara "bir başkası olarak kilometrelerce yol yürü." tecrübesini sanal olarak yaşatabilir, yoksulların ve mültecilerin zorluklarını hissettirebilirsiniz.   
SXSW'de kimileri de VR'ı geleceğin bilgisayar ekranı olarak nitelendirdiler. Bu gerçekleşirse, çevrimdışı veya çevrimiçi tecrübenin yaşandığı bir dünyanın garipsendiği bir kuşak oluşabilir.  Facebook gibi sosyal ağlar arkadaşlarınızla takıldığınız sanal ortamlar haline gelebilir mi?


Robotlara karşı İnsan: IBM, anlama ve insan duygularına tepki verme yetisine sahip ilk insansı sosyal robot Pepper'ı SXSW'de tanıttı; onunla vakit geçirdikçe sizi dinleyip tanımaya başlıyor. Pepper, şimdilik Japonya'da test aşamasında. Ana odak ise sağlık, ticaret ve hizmet alanlarındaki faydası. Özellikle insan hatasına pek az şans tanıyan alanlarda günlük düzenli bir saatte pil takarak fayda sağlayabilir.  

50 yıl içinde, büyük olasılıkla bir insanın yapıp robotların yapamadığı hiçbir şey kalmayacak. Fakat evinizi süpürmesi için bir robot üretmek kolay olsa da, size yemek yapıp bebeğinize bakacak bir tanesini üretmek oldukça zor. Robotlara büyük miktarda veri yüklenir, fakat insan, bu veriye ve robotun yetilerine böylesine görevlerde güvenecek mi? 


Ticaretin Geleceği: Alışverişin geleceği, çevrimiçi-çevrimdışı bütünleşmeyle ilgili. Örneğin; Augmented Reality (Artırılmış Gerçeklik) uygulamalarının ticarileştirilmesi markalara, çevrimdışı medyayı (baskı gibi) dijital dünyayla birleştirmesine imkan tanıyabilir. Dahası, ürünler safi işleyişin de ötesinde bir çeşit tören havası yaratmalı ve alışveriş tecrübesi, yalnızca bir anlayıştan öteye geçip fayda da sağlamalıdır.  Bu nitelikler karması, e-ticarette önemli bir nokta: markalar, artan müşteri taleplerine cevap vermek için memnuniyet ve ticaretteki birleşmeyi kavramak zorundalar.  

 
VR'dan, 3D yazıcıya ve nesnelerin internetine SXSW'deki teknolojilerin çoğu ticari anlamda potansiyelini ortaya koydu. Özellikle Artificial Intelligence (Yapay Zeka) çok ilgi çekici, o kadar gelişiyor ki AI önerileri ve ihtiyaç beklentileri insani ve organik hissetmeye başlıyor. Veri uygulamaları sayesinde; giyim, yiyecek, müzik, muhtemel beğeneceğiniz seyahat rotaları üzerine yapılan bu öneriler, bizi insani çözümden makine öğrenimli çözümlere götürüyor ve gelişimini de sürdürüyor. 


Dilin Evrimi: Son on-yirmi senede, emoji kullanımı patlama yaptı. Kullanıcılara çevrimdışı ortamda duygularını etkili biçimde ifade etme imkanı sunuyor.  Emoji sıralamaları üstündeki çalışmalar, hızlıca dünyanın farklı bölgelerine kültürel bir ayna tutuyor.  Dilbilimsel emoji kullanımı eğilimlerini araştırmak üzere düzenlenen bir toplantıda, Mısır hiyerogliflerindeki gibi bir dil kullanmaya yönelip yönelmediğimize dair bir soru ortaya kondu. Kullandığımız dil, sonunda dijital iletişimde emoji ve gifleri kullandığımız yönde evrilecek mi? 

3D Yazıcı: 3D yazıcıyla oluşturulan bir yiyeceğin tadının gayet güzel olduğu anlaşıldı. İyi yanı ise, askeri, uzay ve hastanelerde kullanılabilirliğinin yanında sağlık engeli ve gıda alerjisi olan insanlara da bir amaç kazandırıyor.  Bilgisayarlar, modern şeflerin ihtiyaç sahipleri için pişiremeyeceği gıdaları oluşturabilirler.