26th April 2023

MindshareNew 16/2023

Nástupom sociálnych médií sa toxicita internetu výrazne zvýšila. Algoritmy spôsobujú nárast nenávisti, hoaxov, dezinformácií, šírenie myšlienok nebezpečných pre jednotlivca, spoločnosť aj firmy. Akoby toho nebolo dosť, do hry vstúpila aj umelá inteligencia, ktorá už dokáže úplne zotrieť hranicu medzi realitou a fikciou a jej schopnosti rastú doslova z týždňa na týždeň.

Orientácia v takomto prostredí je veľmi komplikovaná a je úplne zjavné, že spoločnosť sa musí začať brániť. Nie je náhoda, že v nasledujúcej rubrike sa zišli dve iniciatívy/kampane, ktoré sa internetovej bezpečnosti a toxicity sociálnych sietí priamo týkajú.


General Mills zintenzívňuje boj proti deep fake dezinformáciám na Tiktoku, Facebooku a YouTube, keďže narastajú obavy z AI

Obchodník s balenými potravinami a klient agentúry Mindshare, spoločnosť General Mills, reaguje na zvýšené obavy z vplyvu rozmáhajúcej sa umelej inteligencie (AI). V snahe posilniť bezpečnosť prostredia, v ktorom sa ich značky a reklamy na ne objavujú, rozširuje svoje úsilie o odhaľovanie dezinformácií v online prostredí. 

V prvej pilotnej kampani testovali Atrium, sadu brand safety/suitability nástrojov spoločnosti Zefr s podporou umelej inteligencie, a teraz sa ho snažia použiť v ďalších kampaniach. Tento nový nástroj je považovaný za sofistikovanejšie riešenie, než typicky textové riešenia bezpečnosti značky - zohľadňuje audio analýzu a analýzu obrazu po jednotlivých snímkach spolu so škálovaným procesom kontroly a moderovania človekom.

Zefr sa zameriava na platformy ako TikTok, YouTube a Meta Platforms, čo naznačuje oblasti, kde by pre General Mills mohlo nastať riziko dezinformácií. Nevýhody generatívnej AI sa dostali do centra pozornosti, keď si čoraz viac používateľov a značiek osvojilo rodiacu sa technológiu, hoci nadšenie z tohto sektora ešte nevychladlo.

Najnovšie aplikácie s podporou AI, ako je ChatGPT od OpenAI a DALL-E, boli chválené za svoju schopnosť rýchlo vytvárať živé konverzácie a obrázky a samozrejme tento vývoj pritiahol aj seriózny záujem značiek byť súčasťou tohto diania. Ale keďže sa technológia v priebehu času trénuje na nových informáciách, rozoznávanie skutočného od vymysleného môže byť väčšou výzvou, o čom svedčia nedávne prípady virálnych obrázkov generovaných AI. 

„Vzhľadom na to, že éra AI prináša do mediálneho prostredia komplexnejšie výzvy, udržiavame si naše vysoké štandardy investovaním do technických riešení, ktoré vedú k pozitívnym a trvalým zmenám v celom odvetví vo veľkom rozsahu,“ povedal Doug Martin, riaditeľ značky General Mills. 

General Mills a Mindshare prvýkrát odskúšali produkt Atrium od Zefru v kampani Yoplait v januári a tento mesiac plánujú zaviesť integráciu medzi ďalšie značky v portfóliu. Partnerstvo so spoločnosťou Zefr sa datuje od roku 2015, keď bola firma oslovená pre svoju technológiu brand safety a kontextového cielenia.

Zefr sa špecializuje na riešenia pre analýzu brand suitability na platformách ako YouTube a TikTok, čím podporuje boj proti dezinformáciám. Na kanáloch, pracujúcich s videom a zvukom je analýza náročnejšia ako u samotného textu. Zefr dodržiava rámec globálnej aliancie zodpovedných médií (GARM) pre bezpečnosť a vhodnosť značky.

Spolu s procesom kontroly za pomoci človeka Atrium ponúka integráciu s viac ako 50 globálnymi organizáciami na kontrolu faktov. To pomáha trénovať jeho algoritmus, aby rýchlo identifikoval a výrazne označil konšpiračné teórie, pseudovedu a politické diskusie v nenávistnom duchu.

Viac o aktivite tu:  General Mills ramps up misinformation fight as generative AI concerns rise | Marketing Dive

•••

Cost of Beauty: Dove v najnovšej kampani poukazuje na nebezpečie plynúce zo sociálnych sietí pre deti a presadzuje zákon o bezpečnosti detí online

Najnovšia kampaň Dove Self-Esteem Project podrobne popisuje nebezpečenstvá sociálnych médií s názvom „Cost of Beauty“.

Aj keď sociálne médiá môžu byť dobrým nástrojom, stále sú veľkým šíriteľom negatívnych správ, ktoré tak prenikajú až k najzraniteľnejším používateľom: mladým ľuďom. Sociálne médiá sú tiež primárne samoregulované a vďaka tomu nová štúdia od Dove ukazuje, že 8 z 10 špecialistov na duševné zdravie pripisuje sociálnym médiám vplyv na problémy s duševným zdravím. 

V rámci kampane sa iniciatíva Dove spája s hudobníkom Lizzom, organizáciami Common Sense Media a ParentsTogether Action s cieľom presadiť zákon o bezpečnosti detí na internete do roku 2023 (KOSA), podporujúcim štandardy, záruky a nástroje, ktoré chránia online zážitky detí a obmedzujú ich vystavenie toxickým radám.

Na podporu svojho posledného cieľavedomého úsilia urobiť zo sociálnych médií pozitívnejšie prostredie vydala značka Dove krátky film „Cost of Beauty“, ktorý rozpráva skutočný príbeh mladého človeka, ktorého duševné zdravie ovplyvnili sociálne médiá. Ústredným prvkom novej kampane je „Cost of Beauty: A Dove Film“, trojminútový film, ktorý rozpráva skutočný príbeh mladej ženy Mary, u ktorej sa vyvinula porucha príjmu potravy, keď bola vystavená toxickým radám na sociálnych sieťach. Video uzatvára niekoľko príbehov skutočných ľudí, ktorí mali z podobných príčin duševné problémy, a ich rodičov. 

Kampaň za online bezpečnosť detí vychádza z nového výskumu Dove, ktorý dokazuje, že sociálne médiá majú veľký vplyv na duševné zdravie mládeže, pričom 8 z 10 odborníkov tvrdí, že sociálne médiá podnecujú krízu duševného zdravia. Nielenže 80 % mladých ľudí verí, že ľudia v ich veku sú závislí od sociálnych médií, ale viac ako polovica tvrdí, že to v nich a ich rovesníkoch vyvoláva úzkosť.

Tento problém je obzvlášť akútny v súvislosti s tým, ako sociálne médiá ovplyvňujú problémy s obrazom tela a súvisiace správanie – na čo sa zameriava úsilie Dove. Sedem z desiatich ľudí vo veku 10 až 17 rokov bolo vystavených obsahu sociálnych médií, podporujúcim chudnutie alebo telesnú premenu, pričom viac ako polovica ľudí vo veku 14 až 17 rokov je vystavená obsahu, ktorý vyvoláva poruchy stravovania.

Kampaň nadväzuje na predchádzajúce snahy Dove vrátane „Selfie Talk“ a #NoDigitalDistortion push z roku 2021. „Zatiaľ čo určité aspekty sociálnych médií môžu podporovať kreativitu a prepojenie medzi mladými ľuďmi, údaje ukázali, že toxický online obsah poškodzuje duševné zdravie dnešnej mládeže. Ak nedôjde k skutočnej zmene, mladí ľudia budú aj naďalej platiť kvalitou svojho života,“ uviedol v tlačovej správe CMO Dove Alessandro Manfredi. „Máme zodpovednosť konať a podporovať bezpečnejšie prostredie na sociálnych médiách a pomáhať chrániť duševné zdravie mladých ľudí. To znamená ísť nad rámec individuálnych zásahov, aby sme podporili systémové zmeny.“ 

Návrh zákona KOSA požaduje väčšiu transparentnosť aplikácií a algoritmov sociálnych médií a povinnosť platforiem sociálnych médií predchádzať a zmierňovať viaceré škody spôsobené maloletým.

Video si mozte pozriet tu: https://youtu.be/2ngESNoacxM a viac info o kampani tu: Dove pushes for legislation to protect kids’ self-esteem from social media | Marketing Dive

Kampaň s rovnakou myšlienkou #DetoxYourFeed beží aj na Slovensku. Video tu: #DetoxYourFeed: Toxické rady poškodzujú jej sebavedomie | Projekt sebadôvery Dove - YouTube


Google spustil novinku – Ads Transparency Center

Centrum transparentnosti reklám Google je miesto, kde sa dajú vyhľadávať všetky zobrazované reklamy overených inzerentov v Google Search, YouTube a Display. Umožní používateľom vyhľadať reklamy od konkrétnej značky podľa témy, inzerenta alebo webstránky a filtrovať podľa krajiny, aby si mohli pozrieť, kde sa reklamy zobrazili. Dostupné budú aj informácie o tom, kedy boli reklamy spustené, a formát reklamy.
Do Centra transparentnosti reklám môžete vstúpiť priamo alebo tak, že navštívite Moje centrum reklám prostredníctvom ponuky s tromi bodkami vedľa reklám, ktoré vidíte.

Centrum transparentnosti reklám stavia na predchádzajúcej práci Google s cieľom poskytnúť spotrebiteľom viac informácií o inzerentoch a reklamách, ktoré vidia. Tým, že umožní používateľom dozvedieť sa viac o reklamách, ktoré vidia na jeho platformách a potvrdením, či je firma overená Google dúfa, že sa spotrebitelia budú cítiť pohodlnejšie pri klikaní na reklamy a nákupe súvisiacich tovarov a služieb od spoločnosti inzerenta.

Zdroj: https://blog.google/technology/ads/announcing-the-launch-of-the-new-ads-transparency-center/

•••

Tento týždeň sme zisťovali, či medzi mužmi a ženami existujú rozdiely v spôsobe sledovania televízie.


Najvýraznejšie rozdiely sme zaznamenali pri spôsobe sledovania Pay-per-view, ktoré muži využívajú výrazne viac. Dôvodom sú najmä rôzne športové prenosy, ktoré fungujú práve na tomto princípe. Na Slovensku sledujú muži vo väčšej miere aj On-demand, pričom v zahraničí je tento pomer takmer vyrovnaný.  

Audience Origin je naša (WPP/GroupM) platforma, ktorá prostredníctvom data science dokáže spájať rôzne zdroje dát a hlbšie tak porozumieť motivácii a správaniu ľudí. 


Na záver pár fotografii od našich kolegov z ich pracovných ale aj víkendových aktivít:

Dominika si bola cez víkend pozrieť azurové pobrežie - Nice, Cannes a Monaco.

Pre newsletter priamo do tvojej mailovej schránky sa nezabudni prihlásiť TU

Mindshare Slovakia
    Mindshare Slovakia