Publikacje

Kampanie na You Tube

Kampanie na You Tube - komentarz Michała Szczura dla magazynu PRESS

Czy posiadacie narzędzia do planowania i mierzenia kampanii You Tube?

Wszystkie kampanie na Youtube są mierzalne – wymaga to pracy technicznej i odpowiedniego okodowania, ale jesteśmy w stanie zmierzyć takie elementy, jak zasięg kampanii, interakcje, ruch. Internet jako medium jest najlepiej mierzalne, Youtube nie jest tutaj wyjątkiem. Wykorzystać do tego można np. Sizmek, Gemius Direct Effect, Doubleclick czy chociażby Google Analytics.

Jak ważny jest ten kanał w planowaniu całości, od jak dawna macie go w ofercie? W czym tkwi jego siła?

Youtube jako medium jest obecny w kampaniach od lat. Z roku na rok obserwujemy wzrost wydatków na kampanie video online, a to przekłada się także na wzrosty na Youtube. Siła tego medium tkwi m.in. w olbrzymim zasięgu. YouTube daje również możliwość realizacji kampanii zarówno efektywnościowych (rozliczanie za obejrzenie video), jak i stricte wizerunkowych czy zasięgowych (Masthead). Daje także szerokie możliwości targetowania kampanii, czyli możemy precyzyjniej dotrzeć do szerokich i wąskich grup docelowych, jak również możliwości emisji reklamy dłuższej niż 30 sekund – nie wiąże się to z żadnymi dopłatami, a na wielu konkurencyjnych portalach VOD byłoby to niemożliwe. Korzystne dla Klienta są także emisje reklamy z możliwością pominięcia, dzięki czemu Klient płaci tylko wtedy, gdy użytkownik nie pominął reklamy.

W przypadku jakich produktów, usług warto po niego sięgać, dlaczego może być on cenny?

Nie ma branży czy produktu, który nie może pojawić się na YouTube. Najważniejszy jest jednak materiał video, co samo w sobie stanowi już pewne ograniczenie. Im lepszy, ciekawszy materiał, tym finalne koszty operacyjne są niższe – wygenerowany zostanie większy zasięg, mniej osób pominie spot, a stawki będą niższe.

Czy marketingowcy coraz chętniej sięgają po ten kanał komunikacji?

Tak – z najnowszych raportów IAB wynika, że rynek reklamy online napędzają video online i mobile, a w ramach tego ostatniego także mobilne formaty video. Jest to atrakcyjniejsza forma przekazu dla Klienta, pozwala na przykucie uwagi na dłuższy czas, opowiedzenie więcej o marce czy o produkcie, zaangażowanie w komunikację. Wraz ze zmianami na rynku usług mobilnych i malejącymi kosztami transmisji już ponad 50% wyświetleń video na Youtube odbywa się na mobile’u.

Czy możecie podać przykład jakiegoś sukcesu/przykładu, dobrze zaplanowanej kampanii w tym kanale, z podaniem: zasięgu, odbiorcy, kontentu? (może być bez podania firmy jedynie branża rodzaj produktu).

W niestandardowej i ciekawej formie użyliśmy ostatnio YouTube do promocji najnowszej gry Far Cry Primal marki Ubisoft. Wykorzystaliśmy internetowy serial Blok Ekipa, który idealnie wpasował się w tematykę gry oraz odbiorców. Serial ma swoich wiernych fanów, o czym świadczy ponad 580 tys. subskrybentów na Youtube (81% to TG kampanii: M, 16-34), 178 tys. fanów na Facebooku (84% to TG) oraz emisja serialu na Comedy Central (130 AI w TG). Mieliśmy zatem zasięgowy i crossmediowy touchpoint dopasowany do naszej grupy docelowej i survivalowego charakteru gry. Sprytnie wykorzystaliśmy to w kampanii, lokując produkt w odcinku specjalnym, który w całości osadzony był w grze. Na YouTube video obejrzało ponad 1,9 milionów użytkowników, a materiał zebrał prawie 40 tysięcy like’ów. Akcja spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem we wszystkich kanałach społecznościowych – internauci docenili taką nieszablonową formę product placement.

Kolejnym przykładem są nasze działania dla mBank. Postanowiliśmy szerzej niż zwykle opowiedzieć o zagrożeniach, jakich powinni wystrzegać się klienci banków. Zwróciliśmy uwagę, że zabezpieczenia projektowane przez specjalistów działają tylko wtedy, gdy internauci są świadomi zagrożeń. Badania potwierdzają, że odbiorcy uznali naszą kampanię za wyróżniającą się i angażującą. Nasze spoty na YouTube obejrzano ponad 4 mln razy, a pod filmami nakręconymi wspólnie z vlogerami zdobyliśmy ponad 24 tys. like’ów.

Czy posiadacie jakieś swoje dane na temat potencjału You Tube w ogóle w Polsce lub kampanii w tym kanale,  zasięgu itp. z jakiego roku?

Z danych Gemius Explorer z grudnia 2015 roku wynika, że z YouTube’a korzysta blisko 19 milionów (18 946 779) realnych użytkowników, co stanowi ponad 77% wszystkich internautów w grupie powyżej 7 r.ż., badanej przez Gemius.

Czy rośnie zasięg You Tube w Polsce w ostatnich latach? Jak zmieniają się odbiorcy (wiek itp.) Kontent?

Z badania Megapanel PBI/Gemius wynika, że przez pierwsze 6 miesięcy 2015 roku szacowana liczba odsłon na wszystkich witrynach i szacowany czas spędzony na YouTube spadały. Dopiero mniej więcej od czerwca 2015 roku zauważalna jest stabilność w obu tych wskaźnikach, a wahaniaz miesiąca na miesiąc nie są tak duże.