Publikacje

2016 rok w reklamie internetowej, prognozy na 2017 rok

Wydarzenie roku

Facebook wprowadził nowe ikonki wyrażające emocje w stosunku do materiałów zamieszczanych na tym portalu. Po wielu latach fake'owych informacji o zmianach, w końcu gama wyrażanych uczuć jest większa. Marketerzy wykorzystują tę możliwość np. do prowadzenia sond i konkursów.

Najwięksi polscy gracze nie stoją w miejscu. Widać to np. po rozwoju Wirtualnej Polski, otwierającej właśnie swój pierwszy kanał w naziemnej telewizji cyfrowej, albo Onetu, który mocno stawia na kontent video na żywo, stając przez to w szranki z programami TV (np. porankami).

Sukces roku

Wyczucie i umiejętność naśladownictwa wykorzystane przez Facebooka w aplikacji Instagram, wprowadzając własne „stories”, co odebrało część ruchu rosnącemu Snapchatowi, a następnie rozszerzenie tej funkcji na Messengera. Internet stał się już tak silnie przyciągającym medium, że gwiazdy z największych programów telewizyjnych lub z pierwszych stron gazet trafiają
do największych portali internetowych.

W Polsce niesłychanym moim zdaniem sukcesem jest to, że rok 2016 nie był już określany jako kolejny „rok mobile'u”.

Porażka / rozczarowanie roku

Cały projekt poświęcony nowemu standardowi badań internetu, łącznie z wygraniem przetargu przez GFK, opóźnieniem z rozpoczęciem działań, aż do powrotu oferty Gemiusa. Poziom zamieszania, liczba przekładanych deadline’ów mocno nadwyrężyły zaufanie do badań internetu w Polsce ogółem, niezależnie od finalnego rozstrzygnięcia projektu.

Człowiek roku

Vlogerzy – mimo, że nie są wszystkim znani, ten rok należał do nich. Przykładem może być wkroczenie z impetem do branży reklamowej i udział w wielkich kampaniach reklamowych.

Serwis / kampania / projekt roku

Na szczególną uwagę zasługują działania Ikei, które w ciekawy i interesujący sposób wykorzystują kontent oraz kampanie Allegro (choćby ostatnia świąteczna odsłona), zachwycające nie tylko pomysłem, ale też statystykami. Podkreśliłbym również działania realizowane przez mBank pod hasłem „Nie robisz tego w realu, nie rób tego w sieci”, które wyróżniał element edukacyjny.

Premiera / debiut / nowość roku

Z mojej perspektywy nowością roku 2016 były coraz to bardziej zaawansowane rozmowy w branży
na trudne tematy. Jednym z nich jest niewątpliwe viewability, które po głośnej dyskusji dotyczącej AdBlocków stało się kluczowe nie tylko z perspektywy klientów i domów mediowych. Co ważne, pojawiają się już propozycje produktów, odpowiadających na tę dyskusję.

Trend roku

Programmatic i związane z nim konsekwencje.

Prognoza na 2017 rok

Sądzę, że w kolejnym roku możemy spodziewać się kontynuacji inwestycji w kontent, który nie tylko przyciąga widzów, ale dostarcza także ogromnych możliwości dla reklamy natywnej oraz przygotowania propozycji pod konkretne potrzeby klientów. Z drugiej strony, będziemy świadkami dalszego rozwoju technologii, pozwalającej jeszcze bardziej zautomatyzować obecne procesy zakupu kampanii. Nacisk zostanie postawiony na wszelkie elementy związane z oceną ich efektywności,
w głębszych wymiarach, niż miało to miejsce dotychczas. Będzie się to wiązało także z rozwojem wszelkich dziedzin reklamy dotyczących pracy na danych.

http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/2016-rok-w-reklamie-internetowej-pr...