Novinky

Giganti sociálních médií vstupují do světa live videa

Pozadí:

Sociální sítě Twitter a Facebook nedávno obě oznámily klíčové partnerství a aktualizace produktů týkajících se jejich live streamingových služeb.

Detaily a následky:

Nová spolupráce mezi Twittrem a NFL (ligou amerického fotbalu) přenáší živé vysílání Thursday Night Football na sociální platformu. Twitter bude pro své globální publikum zdarma streamovat 10 z 16 pravidelných sezónních zápasů vysílaných NBC a CBS. Partnerství také zahrnuje nejlepší okamžiky zápasu během hry a předzápasové vysílání přes Periscope od hráčů a týmů.

Dohoda, která podle zveřejněných údajů stála $10M, není ale tak úplně exklusivní, jelikož jsou zápasy souběžně vysílané na NFL Network, přístupné na mobilní aplikaci NFL přes Verizon a v běžné televizi. Tohle dělá pro NFL fanoušky sledování oblíbených týmů velice roztříštěným a potencionálně matoucím. Nejzřetelnější výhody dohody plynou pro NFL příznivce v zahraničí, kteří nemohou sledovat zápas nikde jinde. Když však vezmeme v úvahu nespočetné množství různých alternativ, jak může uživatel sledovat NFL online (předplatitelské služby na vybraných trzích), live stream od Twitteru bude muset být plynulý a vysoce kvalitní, aby na přeplněném trhu dokázal soutěžit.

Facebook nedávno odvysílal svoje doteď nejsledovanější video s experimentem explodujícího melounu od Buzfeed. Video mělo více zhlédnutí než Conan show na TBS. V návaznosti na výše zmiňované počínaní Twitteru nechce Facebook v žádném případě v otázce live streamu zaostávat. Nedávno proto podepsal dohody s tvůrci obsahu - New York Times, Tastemade a Buzzfeed na produkci sto live videí měsíčně. Facebook se také snaží usnadnit sledování live obsahu vyvíjením live video záložky na mobilech, která bude zahrnovat různé sekce pro živé vysílání po celém světě a také živé příběhy od přátel a stránek, které uživatel sleduje. Facebook dále zmodernizoval svůj algoritmus, aby zvýhodnil live videa. Důvodem je, že v porovnání s klasickými jsou sledovány 3x déle a mají 10x více komentářů.

Shrnutí/POV

Facebook a Twitter jsou už teď oblíbenou sekundární obrazovkou všech. Když jako největší sociální sítě vsadily na live video streaming, publisheři a značky mají další příležitosti k vytváření interaktivnějších video-zážitků za účelem hlubšího propojení s publikem.

Každopádně, ještě stále není jasné, jestli jsou diváci ochotni sledovat tak dlouhý obsah (např. 3-hodinový fotbalový zápas) na mobilu. Zatímco Facebook vylepšil své live video, Twitter má ještě zveřejnit, jak bude jeho live stream vlastně fungovat. Můžou uživatele pořád vidět svoji timeline? Jak snadno můžou uživatelé přepínat mezi aplikacemi v průběhu sledování videa? Pro mnohé jsou tři hodiny příliš dlouhá doba na to, aby dělali na mobilu pouze jednu věc. Sport je kromě toho sociální aktivita a jeho sledování na úzké obrazovce mu z tohoto statusu ubírá. Twitter by mohl vyřešit oba problémy, pokud bude následovat Periscope model a integruje real-time relevantní tweety od sportovních komentátorů a přátel a dovolí tak uživateli být součástí konverzace v reálném čase bez nutnosti přerušit stream.

Obě platformy mají ještě oznámit, jaké jsou možnosti inzerce,což může změnit pravidla hry pro všechny marketéry, kteří chtějí zasáhnout diváky NFL a dalších velkých událostí, jakými jsou předávání cen atp. Cílení Twitteru a Facebooku založené na konkrétních lidech, je významně přesnější a více v reálném čase než jakýkoli jiný nákup vysílání. Dovoluje inzerentům kreativně se přizpůsobit na míru, zasáhnout správnou osobu ve správný čas se správným odkazem. Pokud bude live stream vysoce kvalitní a uživatele ho vyhodnotí jako hladký, může to urychlit přesun dolarů z TV medií do těch sociálních, což je přesně to, co chtějí.