Novinky

POV: Pokémon GO

Pozadí:

Pokémon GO ovládl svět. Zprávy z webu SimilarWeb, které se objevily v pondělí ráno, říkají, že aplikace už stihla předběhnout Tinder v počtu stažených Android aplikací a Twitter v počtu aktivních denních uživatelů. Ještě větším překvapením však je, že, dle týden starých informací, tráví uživatelé více času v Pokémon hře než na Snapchatu, Instagramu a WhatsAppu. Vysoce návyková, silně interaktivní a prudce nostalgická. Pokémon GO vzala dva digitální trendy a spojila je do hry, která mění chování i kulturu: lokace (signalizace přes GPS) a rozšířená realita (umístění Pokémonů do světa před kameru chytrého telefonu).

Detaily / Implikace

Návod na hru je jednoduchý: “Jdi do světa a hledej Pokémony.” Pokémon se zjeví v rozšířené realitě (AR z angl. Augmented reality) na obrazovce chytrého telefonu a vám se zdá, že postavičku, kterou jste honili, máte přímo před sebou. Zajímavostí je, že vývojáři z Niantic Labs už vytvořili podobnou AR aplikaci (hru), která se jmenovala Ingress, pod střechou Googlu před třemi lety. To, co dělá Pokémony v současnosti tak neuvěřitelně populárními, je kulturní fenomén. Spolu s lokační AR technologií pohání hru Pokémon GO právě nostalgie miléniové generace vyrůstající na malých barevných postavičkách, která je nabádá oddávat se hře i ve skutečném životě. Myslíte si, že je to nadsázka? Stačí udělat krok z domu a v okamžiku narazíte na spoustu lidí přilepených na svých telefonech zběsile přejíždějících prstem displej ve snaze lapit jednoho ze Zubatů, kteří osídlili New York, Londýn, Syndney či nejnověji už i Prahu.

Hra představuje zajímavý, ne-li vzrušující, moment, kdy má naše kultura možnost vidět první opravdové uplatnění AR v požadovaném rozsahu. Odpůrci virtuální a rozšířené reality dlouho tvrdili, že tady prostě nebude zájem o hry s rozměrným vybavením, drahou investicí a komplexním rozhraním. Tohle jsou relevantní připomínky a pravděpodobně i důvod, proč většina lidí neinvestovala do první vlny VR gear. Užitek pro průměrného uživatele nepřeváží náklady. Tedy, alespoň zatím. Fascinující popularita Pokémon GO však dokazuje, že AR se stane všudypřítomnou technologií, a to zejména v kombinaci se současnou kulturní obsesí. Pokémon GO se vybudovala na premise hry vydané před 3 lety, ale původních 150 Pokémonů je tak milovaných touto generací, že všichni chceme ‘catch 'em all’. A namísto drahého a nešikovného vybavení hra nabízí to nejpřístupnější zařízení ze všech – vlastní chytrý telefon.

Co je dalším krokem pro toto médium? Teasery rozhraní Microsoft Hololens pro Minecraft a utajované partnerství Magic Leapu s Lucas Films pro přivedení R2D2 do našich domovů v nás budily pozornost celé měsíce. I když ještě nebyly představeny veřejnosti, až (a jestli vůbec) se stanou přístupnými přes chytrý telefon, oba nepochybně poblázní masy.

Shrnutí:

Akcie Nintenda vzrostly od vypuštění Pokémon GO o 50 % (Nintendo je investorem výrobce hry Niantic Labs). Zapříčinil to fakt, že Pokémon GO je nejlepším příkladem stírajících se rozdílů mezi virtuálním a reálným světem, o kterém jsme poslouchali roky. Zatímco Niantic určuje lokace Pokéstopů (míst, kde se rodí věci jako Pokébally a léky) a Tělocvičen (míst, kde Pokémoni sílí díky tréninku a boji), značky s kamennými lokacemi mohou zužitkovat blízké Pokéstopy a Pokémony díky zvýšenému pěšímu provozu. Ve všech místech si můžete nastavit tzv. ‘Lure Module’, který láká Pokémony na Pokéstopy na celých 30 minut, a přitáhnout tak zákazníky ke svému obchodu nebo restauraci. Pak třeba nabídnout odměny, stimuly nebo dokonce slevy pro hráče. Značky spojené s cestováním mohou vytvořit obsah na téma “Nejlepší Pokémony, které jsem chytil na dovolené.” Značky si mohou dokonce vytvořit seznam “Nejlepších míst na chytání Pokémonů na dovolené” spojením bookingu s nástrojem na doporučení zábavných záchytných bodů. Proč neprobudit turismus v malých městech se vzácnými Pokémony? Všechno je možné s novým vzrušujícím světem AR ve velkém měřítku.