Novinky

POV: Instagram spustil IGTV

Úvod:

Instagram uvedl do provozu "Instagram TV" (IGTV), která představuje jednak novou funkci v rámci aplikace Instagram, tak i aplikaci samostatnou. IGTV se připojila k mobilním platformám a je novým soupeřem YouTube a Snapchatu.

Podrobnosti a důsledky:

Od doby, kdy Instagram koupil Facebook, dosáhla společnost pětinásobku velikosti Snapchatu a nyní se může pochlubit 1 miliardou uživatelů. Spuštění IGTV přichází pět let po zahájení Instagramových videí. IGTV je mobilní video platformou, která bude poskytovat pouze vertikální videa, na rozdíl od YouTube, kde jsou videa přehrávána horizontálně. Důležité je zmínit, že je určena pouze pro mobilní zařízení.

Na rozdíl od funkce videí na Instagramu, které umožňují uživatelům nahrávat až minutová videa, IGTV uživatelům umožňuje nahrát až šedesátiminutová videa, pokud budou posílána z větších nebo ověřených účtů a nahrávána z počítače. Pravidelní uživatelé budou moci posílat video v rozmezí mezi 15 sekundami a 10 minutami. Prodloužením možné délky videa chce Instagram přimět uživatele k tomu, aby zůstali připojení v aplikaci delší dobu.

Značky Nike, Gucci a Louis Vuitton se staly prvními partnery společnosti IGTV, kteří propagují svůj videoobsah v této mobilní službě. Vzhledem k dosahu společnosti Instagram je možné říci, že nová funkce má potenciál být významným konkurentem pro YouTube, a to především z toho důvodu, že soutěží o to, aby byla domovem pro značkový videoobsah.

IGTV má stejné funkce jako Instagram (tzn. komentovat, sdílet, ukládat a sledovat), takže bude zcela jistě user-friendly aplikací pro zkušené instagramery. Tvůrci obsahu budou také moci publikovat odkazy ve svých příspěvcích a popiscích, které povedou ke zvýšení návštěvnosti na platformě.

V současné době mohou uživatelé vyhledávat na IGTV pouze konkrétní uživatele, ne konkrétní obsahové žánry. Nicméně stejně jako na Instagramu, uživatelé dostávají i doporučená videa, protože IGTV spojuje uživatele s jejich širšími zájmy.

Kevin Systrom, generální ředitel společnosti Instagram, řekl: "V současnosti na IGTV nenajdete žádné reklamy ... je ale zřejmé, že se jedná o velmi rozumné místo pro jejich publikování." Před zahájením publikování reklam v aplikaci byla vytvořena zkušební verze, která odráží zájmy uživatelů i tvůrců aplikace.

Souhrn:

Integrace IGTV do Instagramu je nastavena tak, aby konkurovala YouTube a Snapchatu. Vzhledem k tomu, že i nadále dochází k tomu, že pro mladší generaci přestává být důležitá televize, má IGTV potenciál stát se televizním přijímačem mobilních telefonů, a to zejména s vertikálními parametry. Možná se nestane novým YouTube, ale určitě nabízí uživatelům místo, kde mohou na svých malých obrazovkách konzumovat skvělý obsah.

Další čtení:

Wired / The Verge / TechCrunch / DIGIDAY / Forbes