Novinky

POV: Google uvádí programatické audio reklamy

Pozadí:

Společnost Google oznámila, že do služby DoubleClick Bid Manager (DBM) přidala zvukové inventory, a inzerenti si tak mohou programaticky koupit zvukové reklamní spoty v různých délkách, a to v rámci Google Play Music, Spotify, Soundcloud a TuneIn. Pandora se přidá zakrátko.

Podrobnosti a důsledky:

Programatické zvukové inventory je stále ještě v plenkách, ale rychle roste. Demand Side Platforms (DSP) se však postupně přizpůsobují novému chování zákazníků. Společnost Spotify, inovátor v oboru, zavedla tuto možnost již v roce 2016; tentýž rok několik dalších DSP, jako je The Trade Desk a AppNexus, také zahájilo možnost nakoupit zvukové reklamy prostřednictvím aukce.

Spuštění programatické zvukové reklamy skrze DoubleClick Bid Mannager (DBM) je součástí většího zaměření Google na hudbu – již na začátku května spustil také novou platformu YouTube Music, aby tak zvýšil svou konkurence schopnost na trhu s hudbou.

Streamovací služby, jako je Spotify, Google Play a iHeartRadio, díky přenositelnosti a obsahovým balíčkům, které jsou nyní k dispozici zákazníkům, rychle získávají na popularitě. "Zhruba čtvrtina uživatelského času stráveného na mobilních zařízeních je věnována poslechu hudby a podcastů," řekl Payam Shodjai, ředitel produktového managementu společnosti DoubleClick (DBM). „Marketéři chtějí oslovit své publikum kdekoli. Myslíme si, že zvuk je součástí tohoto příběhu.“

Inzerenti mohou v rámci platformy DBM s různými délkami reklam cílit na audio publikum podle demografie, kontextu, jazyka nebo geografie. Inzerenti budou moci i měřit a prohlížet inventory spolu s jejich dalšími programaticky nakoupenými formáty. Google také využívá IAB standard VAST 4.0 pro doručování audio reklam, proto mohou inzerenti u těchto reklam sledovat podobné statistiky jako u videa a určit tak výsledky samotné zvukové kreativy. Statistiky budou zahrnovat míru doposlouchání, analýzy po čtvrtinách, míru mute režimu nebo pauzu, ale také zobrazení doprovodné reklamy nebo kliknutí na ni a další.

Z historického hlediska bylo audio pozic vždy nedostatečné množství, které vystačilo jen pro celonárodní nákup, přičemž s ohledem na malé množství nemohli marketéři používat cílení. Zdá se však, že se tato situace mění. MightyHive, programatický Beta partner Google, využil platformu DBM k přístupu k audio reklamám ve službě Google Play Music a dokázal tak svému klientovi přivést nové publikum s mírou doposlouchání reklamy více než 95%.

Zpočátku budou moci inzerenti nakupovat tyto DBM reklamy jen prostřednictvím přímých nebo garantovaných nabídek. Google zařadí audio reklamy do svého inventory pro aukční nákup v průběhu letošního roku. Shodjai to komentoval: „Pracujeme na tom. Musíme se ujistit, že jsou k dispozici dostatečné zdroje. Na obou stranách je potřeba dovzdělání, ale to je jen otázka času.

Shrnutí:

Vzhledem k tomu, že programatické audio reklamy vzrůstají a objevují se nové zdroje tohoto inventory, zadavatelé reklamy budou muset změnit způsob, jakým tradičně tyto typy reklam nakupovali a v reálném čase tak reagovat na crossmediální efektivitu (od displayových formátů a videa k audiu a naopak). Programatické audio zároveň představuje perfektní startovací pozici pro dynamické zvukové reklamy. Tento druh cílení zvýší hodnotu každé reklamy jak pro značky, tak pro posluchače.

Další zajímavosti:

The Drum / Business Insider / AdExchanger