Novinky

POV: CES 2017

Pozadí:

50. výročí CESu (Consumer Electronics Show) navštívilo během 4 dní přes 175 tisíc lidí, vystavovalo 3 800 firem. Následující článek přináší informace o hlavních trendech a jejich vlivu na každodenní život spotřebitelů.

Detaily:

Life+ a propojený svět

Jak říká Cindy Gustafson, NA Chief Strategy Officer: „Náš obor o autonomním řízení mluví již roky. Ale nyní se tento koncept rozšířil o podle mě nejzajímavější prvek letošní show: autonomní život. Podstatou je myšlenka, že nám technologie může říci, co potřebujeme, a to ještě předtím, než si to sami vůbec uvědomíme.”

V letošním roce se mnoho produktů vyvinulo blíže směrem ke skutečnému chytrému bydlení. Můžete naprogramovat myčku od Whirlpoolu pomocí aplikace a zároveň si objednat nový prací prášek přes Amazon Dash. Můžete komunikovat se svou rodinou pomocí elektronické nástěnky na lednici Samsung, nastavit si data spotřeby jídla a udělat stejnou objednávku skrze Instacart. Pomocí kamery OneLink’s můžete monitorovat dech svého děťátka v jiném pokoji a dostat upozornění při změnách parametrů.

Rozpoznání hlasu je implementováno do všeho od aut, přes televize, bezpečnostní systémy až po běžné spotřebiče. Amazon vede v počtu partnerů, kteří integrovali „asistenta“ Alexu do svých zařízení, ale bylo by chybou ignorovat ostatní hráče s asistenty jako jsou Google, Apple a Microsoft.

Shop+ a všudypřítomný obchod

Klíčovou součástí propojeného světa je zážitek ze snadného nakupování. Z tohoto pohledu vzbudil největší pozornost opět Amazon a to prostřednictvím technologií jako je Alexa, Dash, Go anebo drony. Důležitá je ale především jejich provázanost s nákupním ekosystémem Amazonu; přijdete na to, že potřebujete nějaký produkt, zeptáte se na něj Alexy a snadno si ho rovnou objednáte. Amazon se prý nechal slyšet, že počet Alexiných schopností vzrostl od června doteď o 6 000 na celkových 7 000.

Pro marketéry platí, že jakýkoli nový „rozpoznávač“ vytvoří, musí ho navázat na větší a dlouhodobější kampaň. S tím, jak se stírají hranice mezi fyzickým a digitálním nákupem, se všichni obchodníci musí angažovat ve více kanálech. Značky musí též zvážit, do jaké míry mohou propojená zařízení snížit možnost volby při koupi produktů. Pokud chcete najít určité zboží pomocí hlasového vyhledávání, je snazší si vybrat první nabízené, oproti dlouhému scrollování nabídkami na mobilu či počítači. Co tento fakt znamená pro vaši značku a její vztahy s médii a vydavateli?

Content+ a smíšená realita

Rozšířená realita (AR) už zažila nové Smart Glasses od ODG a Lumus, nové nákupní zážitky a mnohem více. AR ale skrývá potenciál k pokrytí celého světa informacemi. V budoucnu se třeba budete dívat na boty ve výloze a najednou vám vyskočí relevantní informace jako cena, dostupné velikosti a barvy. Nebo se budete dívat na londýnský Tower a najednou se zobrazí časová osa s historickými událostmi. Obsahové možnosti jsou nekonečné.

A zatímco měřítko je stále největší výzvou virtuální reality (VR), není náhodou, že o Vánocích VR aplikace patřily mezi nejstahovanější položky v Apple app storu. A že klíčová slova „VR aplikace“ a „VR hry“ patřily do top 10 trendových vyhledávání den poté. Na CESu Samsung potvrdil, že prodal již 5 milionů mobilních VR přístrojů a k vidění byly i novinky od Intelu, Lenova, Asusu a dalších.

Shrnutí:

Závěrem lze říci, že je opravdu velké množství způsobů, jakým značky vytváří adaptivní obsah – od hlasových povelů a gest až po ovládání očima. Marketéři tak mají příležitost přivést publika na místo, kde je divák zároveň režisérem a vytváří si vlastní obsahové zážitky na míru v té nejlepší možné podobě.